ZAŁOŻENIA

Przedszkole Empatia > ZAŁOŻENIA
Podążanie za emocjami i potrzebami dzieci

Mamy świadomość, że dzieciństwo jest najważniejszym etapem w życiu człowieka. To wtedy kształtują się bazowe elementy psychiki człowieka. Zwracamy uwagę na rozwój dzieci, szanujemy ich potrzeby i emocje. Jesteśmy obok, towarzyszymy, służymy wsparciem i bliskością. Przytulamy. Ocieramy łzy. Przyjmujemy dzieci takimi, jakie są. Wspólnie szukamy rozwiązań.

 

 

Porozumienie bez przemocy

Słowa mają znaczenie. Wiemy o tym i to właśnie dlatego w naszym języku nie ma przemocy. Stosujemy model komunikacji Marshalla Rosenberga. Nie oceniamy, nie mierzymy swoją miarą.

 

 

Zabawa swobodna

W Empatii dzieci mają dużo przestrzeni na swobodną, niedyrektywną zabawę. Ważne jest dla Nas zachowanie równowagi pomiędzy prostymi, wspierającymi wyobraźnię pomocami dydaktycznymi (m.in. pomoce montesoriańskie), a zabawkami komercyjnymi.

 

 

Elementy koncepcji leśnego przedszkola 

Bliskość natury koi emocje. W Empatii mamy tę wiedzę, dlatego naszą codzienną aktywnością jest kontakt z przyrodą. Wśród otaczających przedszkole łąk znaleźliśmy swoją oazę – tutaj dzieci odnajdują równowagę, nawiązują relacje, uczą się żyć w grupie w nieskrępowany murami sposób. Raz w miesiącu wybieramy się na kilkugodzinną Wyprawę Leśną, gdzie wspólnie eksplorujemy, doświadczamy i poznajemy otaczającą nas naturę.